24 maja 2010

Jak uszyć chustę kółkową. How to sew ring sling.

MATERIAŁ, najlepiej bawełna, len. Materiał nie może być za gruby i sztywny .Bardzo dobra jest flanela, sztruks, płótno o grubości płótna pościelowego. Proszę zwrócić uwagę na lewą i prawą stronę materiału, będzie je obydwie widać. Najlepiej, jeśli uda się kupić materiał obiema stronami dobrymi. Jeśli nie, to w ogon chusty można wszyć ozdobny panel lub kieszeń, z tego samego materiału co chusta, lub innego pasującego.


Potrzeba około 2,3m tkaniny o szerokości 70cm. Chusta powinna być dłuższa jeśli będzie ją nosiła osoba wysoka, lub o mocnej budowie ciała. Długość chusty można ustalić mierząc długość od ramienia do przeciwległego biodra, razy dwa i dodajemy długość ogona, czyli mierzymy od ramienia do takiej wysokości, na której chcemy, żeby kończył się ogon.

Zwykle tkaniny mają szerokość 1,5m. Przecinamy więc kupon na pół, wzdłuż dłuższej krawędzi. Otrzymujemy dwa kupony materiału o wymiarach 2,3mx0,7m.

KÓŁKA, bez których chusta na kołkach nie istnieje, powinny być metalowe lub plastikowe. Średnica od 5cm do 8cm, w zależności od grubości tkaniny.

KRAWĘDZIE. Kupon ma dwie krawędzie, jedną fabryczną i drugą postrzępioną, po przecięciu tkaniny.


Podkładamy krawędzie i obszywamy. Podkladamy ok. 3cm, wtedy krawędzie będą miękkie i nie będą się odciskały na nóżkach dziecka. Jeśli podoba nam się brzeg fabryczny, można go nie obszywać, jest bardzo wytrzymały, i chusta będzie szybciej gotowa.
Tak wygląda obszyta krawędź

RAMIĘ chusty. To jest mój własny pomysł na ramię chusty, jeśli się wam podoba, możecie z niego skorzystać.

Odwracamy obszyty materiał lewą stroną do góry. Składamy krawędzie tak, żeby spotkały się na środku i przypinamy szpilkami
Odwracamy materiał z powrotem na prawą stronę.


Znów składamy krawędzie do środka.


Ponownie odwracamy chustę lewą stronądo góry. Górne rogi przesuwamy do środka, tak, żeby nachodziły na siebie pod kątem, nie równolegle.


Zaginamy górną krawędź na około 10-15cm. W miejscu zagięcia umieszczamy kółka.


Podkładamy brzeg, przypinamy szpilkami i przeszywamy kilka razy. Ja zwykle przeszywam jak ramkę. Nie tylko w poprzek materiału, ale i wzdłuż. Dzięki temu krawędzie chusty nie będą się rozchodziły i osłabiały szwów poprzecznych.Obszywamy drugą krótką krawędź. Można teraz sprawdzić czy chusta ma odpowiednią długość, jeśli jest za długa można skrócić.
Tak wygląda gotowa chusta
Kółka do chusty można kupić bezpośrednio u producenta www.slingrings.com , na allegro lub w sklepach z chustami. Wpiszcie w wyszukiwarkę slingrings.

7 komentarzy:

 1. Niby proste a ja i tak bym nie wiedziała jak to zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiłam na Twojego bloga przypadkiem, ale coś czuję, że będę tu zaglądać częściej:)
  Bardzo zaintrygowały mnie takie chusty - mam małego chrześniaka - też Ignasia;) - i taka chusta byłaby świetna na spacery:) Czy orientujesz się może, jak duże dzieci mogą być w nich noszone? Młody waży na razie 9kg, więc sądzę, że ze spokojem, ale pytanie, co później;)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie jest sobie cos uszyc ale nie boicie się nosić w takich rzeczach malucha? ja bym się trochę bała
  a cenowo jak to wyglada w kosztach? nie oplaca sie kupic gotowej?

  OdpowiedzUsuń
 4. gdzie można kupić kulka do chusty?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja kupiłem kółka w sklepie z metalowymi rzeczami (śrubami itp)

  OdpowiedzUsuń
 6. a może rozrysować na kartce? bo na materiale nie wszystko widać ;) i czy dało by się z 2 m i do tego ogony doszyć? bo znalazłam kuponu 50 cm x 200 cm

  OdpowiedzUsuń
 7. Postaram się zrobić nowe zdjęcia, na kontrastowym materiale.
  Z 2m powinno starczyć, zależy jakiej jesteś budowy. A z ogonami, to już będzie super.

  OdpowiedzUsuń